Gürün'ün Tarihi

2007-11-22 14:38:00

                                      

     

        kale devri
Gürün çok Eski zamanlardan beri meskun bir yer olduğu kaya oyuklarından anlaşılmaktadır.Anadolu'nun M.Ö. 2000 yillarindaki kuvvetli devleti olan Hititler zamaninda Melit (Malatya), Mazaka (Kayseri), Sabestea (Sivas), Kokusun (Goksun), sehirleri arasinda bulunan Tegerama (Gürün) ,Darende, Malatya, Samsat uzerinde Urfa'ya vardigi veburadan Halep, Asur ve Babil'e gittigi anlasilmaktadir.Tohma vadisi uzerinde bulunan Gurun'un tarih boyunca onemli islek yollara sahip oldugu bilinmektedir. Halen belediye binasinda karsisinda kuzey yonunde kale olarak adlandirilan eski kalintilara haricen bakildiginda Magara seklinde oyuklarin oldugu gorulmektedir. Bunlardan Kales (Kultepe-Kayseri)den baslayan yolun Tegerama (Gürün), Darende, Malatya, Samsat uzerinden Urfa'ya vardigi ve buradan Halep, Asur ve Babil'e gittigi anlasilmaktadir. Tohma vadisi uzerinde bulunan Gurun-un tarih boyunca onemli islek yollara sahip oldugu bilinmektedir. Halen belediye binasi karsisinda Kuzey yonunde kale olarak adlandirilan eski kanitlara haricen bakildiginda magra seklinde oyuklarin oldugu gorulur. Bu oyuklar Hitit imparatorlugu zamaninda kale olarak kullanilmistir. Bu kalenin 3 km guney batisinda bulunan Burc evi kalintilari ve Harap satosu ayrica doguda cay boyu (Gübün) mahallesinin hemen kuzeyinde yine kaya oyuklari bulunmaktadir. Gerek Gübün'deki kale,gerekse Gürün'deki kale ile burç evi arasıdaki yeraltı dehlizleri bir birine bağlantılı ve insan eli ile yapildigi tespit edilmistir. Yine sugul Vadisi'nde (Tohma suyunun Gürün'e girdigi yer) Hititler zamanindan kalma kayalar uzerine kazilmis Hitit yazisi (Kitabesi) bulunmaktadir.
       
osmanlı devrı
      Yıldırım Beyazıt- Timur arasındaki mücadelede Yıldırım Beyazıt, Ankara savaşında (1402) Timur’a yenilince, Sivas ve Gürün bir süre Timur hakimiyetinde kalmış fakat, bu dönem kısa sürmüştür. Osmanlı İmparatorluğu tekrar toparlanınca Anadolu Hakimiyeti tamamen Osmanlı yönetimine geçmiş, Gürün’de Osmanlı İmparatorluğu yıkılıncaya kadar, Osmanlı sancağı olarak kalmıştır. Gürün, 1830 yılında Subaşılık olmuş ve idari bakımdan Yozgat’a tabi Pınarbaşı'na bağlanmıştır. 1845 yılında Bucak, 1869 yılında ise ilçe olarak tekrar Sivas’a bağlanmıştır.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde  “Afşin den kuzeye doğru giderek Gürün kasabasına geldik.  Gürün Sivas eyaletinde, Engel toprağında, 150 akçelik nahiye kazasıdır. 1000 haneli olup, camii , mescidi, hanı, hamamı, sultan çarşısı olan şirin bir kasabadır. Türkmenağası hükmündedir. Şehir içinden nehir akar.” demektedir. Evliya Çelebi 17. yy. yaşadığına göre Osmanlıların o döneminde de Gürün’ün önemli bir yer olduğu anlaşılmaktadır.     
   

2489
0
0
Yorum Yaz